Po śmierci bliskiego wiele osób zastanawia się, co zrobić po śmierci rodzica, gdy człowiek umiera w domu lub jakie formalności po śmierci muszą zostać dopełnione. W tym artykule omówimy formalności pogrzebowe krok po kroku i postaramy się wyjaśnić, od czego zacząć załatwianie pogrzebu.
Spis treści
Karta zgonu – co to jest, kto ją wydaje?
Karta zgonu to dokument wystawiany przez lekarza, który stwierdził zgon, potwierdzający fakt śmierci. W przypadku zgonu w szpitalu, karta zgonu jest wystawiana z automatu przez lekarza prowadzącego. Jeśli zgon nastąpił w domu lub gdzie indziej, lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia wystawia tę kartę. Na podstawie karty zgonu, Urząd Stanu Cywilnego (USC) wystawia akt zgonu. Wzór karty zgonu jest określony przez prawo, a dokument zawiera dane dotyczące zmarłego oraz przyczyny zgonu.
Akt zgonu – co to jest, kto go wydaje?
Akt zgonu to oficjalny dokument potwierdzający zgon osoby, wystawiany przez USC na podstawie karty zgonu. Należy zgłosić zgon w ciągu 3 dni od daty wystawienia karty zgonu. Zgłoszenia dokonuje osoba najbliższa zmarłemu, która jest zobowiązana zgłosić zgon. Oprócz karty zgonu, do zgłoszenia potrzebny jest dowód osobisty zmarłego. Po zgłoszeniu zgonu, USC wystawia odpisy aktu zgonu, które są potrzebne do załatwienia wielu formalności. USC może wystawić akt zgonu w dowolnej ilości.
Zasiłek pogrzebowy – skąd, komu przysługuje i ile wynosi?
Zasiłek pogrzebowy to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), mające na celu pokrycie części kosztów związanych z pogrzebem. Przysługuje on osobie, która poniosła koszty pogrzebu, np. członkowi rodziny lub bliskiej osobie. Wysokość zasiłku wynosi 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę w kwartale poprzedzającym śmierć osoby ubezpieczonej. Wniosek o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w ZUS lub KRUS w ciągu 30 dni od dnia pogrzebu.
Jeśli na pogrzeb wyłożyły pieniądze dwie lub więcej osób, zasiłek będzie podzielony proporcjonalnie do poniesionych przez nie kosztów. W przypadku, gdy łączna kwota wyłożona przez wszystkich uczestników przekroczy 200% przeciętnego wynagrodzenia, zasiłek będzie ograniczony do tej kwoty.
Odprawa pośmiertna – kiedy i komu się należy? Ile wynosi?
Odprawa pośmiertna to jednorazowe świadczenie wypłacane przez pracodawcę zmarłego pracownika, które przysługuje rodzinie zmarłego. Należy się ona w przypadku śmierci pracownika, który pozostawił małżonka, dzieci, rodziców lub inne osoby pozostające na jego utrzymaniu.
Wysokość odprawy pośmiertnej zależy od stażu pracy zmarłego pracownika. Przepisy prawa przewidują następujący sposób obliczenia tego świadczenia: odprawa wynosi równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę za każde pełne 5 lat pracy u danego pracodawcy.
Renta rodzinna – co to jest, komu się należy?
Renta rodzinna to świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS lub KRUS, które przysługuje członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub emeryta. Komu się należy renta rodzinna? Przysługuje ona małżonkowi, dzieciom (w niektórych przypadkach także pasierbom), rodzicom oraz innym osobom pozostającym na utrzymaniu zmarłego.
Renta rodzinna przysługuje, jeśli ubezpieczony zmarł podczas pobierania emerytury lub renty, lub gdy spełniał warunki do ich uzyskania. Wysokość renty rodzinnego jest wyliczana jako procent świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu ubezpieczonemu lub emerytowi. Procent ten jest uzależniony od liczby osób uprawnionych do renty rodzinnego oraz stopnia pokrewieństwa z zmarłym.
Urlop okolicznościowy – ilość dni zależna od powinowactwa
Urlop okolicznościowy z powodu śmierci to krótki, płatny urlop udzielany przez pracodawcę pracownikowi w przypadku śmierci bliskiego członka rodziny. Długość urlopu zależy od stopnia pokrewieństwa z zmarłym. Przykładowo, urlop wynosi 2 dni w przypadku śmierci rodzica, małżonka, dziecka, teścia lub teściowej, 1 dzień w przypadku śmierci brata, siostry, dziadka, babci, zięcia czy synowej.
Spadek – komu się należy, przyjęcie lub odrzucenie
Spadek to majątek zmarłego, który przechodzi na spadkobierców. Spadkobiercami mogą być osoby wskazane w testamencie lub, w przypadku braku testamencie, osoby wskazane przez ustawę (np. małżonek, dzieci, wnuki, rodzice zmarłego). Spadkobiercy mają 6 miesięcy na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
Aby przyjąć spadek, należy złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku przed notariuszem lub sądem. W przypadku odrzucenia spadku, należy złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeśli spadkobierca nie podejmie żadnej decyzji w ciągu 6 miesięcy, uważa się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.
Ubezpieczenia i umowy, które trzeba rozwiązać po zmarłym
Po śmierci bliskiego, oprócz formalności związanych z pogrzebem, należy również pamiętać o rozwiązaniu różnych umów i ubezpieczeń, które były zawarte przez zmarłego. Przykłady takich umów to abonamenty telewizyjne, telefoniczne, internetowe, konta bankowe oraz ubezpieczenia na życie.
Rachunki za prąd po śmierci osoby zmarłej powinny być przeniesione na nowego właściciela mieszkania lub domu, co wymaga zgłoszenia zmiany danych w dostawcy energii elektrycznej.
Prawo jazdy zmarłego nie jest już ważne i powinno być zwrócone do odpowiedniego wydziału komunikacji.
W przypadku zgonu, warto także zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym, gdyż może to mieć wpływ na rozliczenia podatkowe zmarłego oraz jego spadkobierców.
Podsumowując, formalności po śmierci bliskiego obejmują różne aspekty, takie jak załatwienie karty zgonu, aktu zgonu, zasiłku pogrzebowego, odprawy pośmiertnej, renty rodzinnej, urlopu okolicznościowego oraz kwestie związane ze spadkiem, ubezpieczeniami i umowami. Ważne jest, aby pamiętać o tych formalnościach i załatwić je w odpowiednim czasie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i komplikacji.
Add Comment